Dziennik specjalistyczny

Artykuł wyjaśnia, jak prowadzić dziennik indywidualny dla dziecka

Jak stworzyć dziennik specjalistyczny?

Dziennik indywidualny skierowany jest do dokumentowania przebiegu nauczania jednego dziecka.

W celu dodania nowego dziennika należy przejść do zakładki Dzisiaj > Dzienniki > Operacje, a następnie wybrać z listy 'Nowy dziennik specjalistyczny'.

dziennik-specjalistyczny1

Kolejno uzupełniamy nazwę, rok szkolny, daty obowiązywania dziennika oraz dziecko, którego dotyczy dziennik. Sekcja 'Kadra' dotyczy kadry, która ma mieć dostęp do dziennika.

dziennik-specjalistyczny12

Dodatkowo konfigurujemy, czy chcemy, aby widoczne były następujące moduły:

  • Kontrola dziennika pozwala na korzystanie z gotowych arkuszy kontroli.

  • Współpraca z osobami współdziałającymi

    Dodanie wpisu dotyczącego współpracy np. z rodzicem, psychologiem czy innym specjalistą.

  • Godziny pracy

    Możliwość rejestracji godzin pracy nauczyciela, przy dodawaniu wpisu w dzienniku.

  • Indywidualna lista obecności

    Lista obecności dzieci na prowadzonych zajęciach.

  • Automatyczny harmonogram zajęć

    Na podstawie uzupełnionego rozkładu zajęć, system sam utworzy wpisy gotowe do uzupełnienia, zgodnie z harmonogramem.

Dodatkowo aplikacja Inso umożliwia udostępnienie podglądu dziennika dla kont rodziców.

Jak działają indywidualne listy obecności?

Dzięki włączeniu modułu z indywidualną listą obecności, przy wprowadzaniu zajęć na dany dzień, pojawia się lista dzieci do zaznaczenia obecności dla tych, które biorą udział w zajęciach.

dziennik-specjalistyczny13

Prowadzenie dziennika

W zakładce 'Podsumowanie' można zamieszczać charakterystykę dziecka, jego postępy oraz inne notatki dotyczące przebiegu nauczania.

dziennik-specjalistyczny2

Zakładka 'Zajęcia' służy do dokumentowania realizacji programu zajęć. Pozwala na dodawanie wpisów według własnych potrzeb poprzez każdorazowe korzystanie z opcji '+Dodaj'.

dziennik-specjalistyczny11

Zakładka 'Rozkład zajęć' służy do ewidencji tygodniowego rozkładu lekcji dla dziecka.

Na jej podstawie, jeżeli mamy aktywny moduł automatyczny harmonogramu zajęć, tworzony jest plan zajęć nadchodzących.

dziennik-specjalistyczny3

W przypadku aktywnego modułu automatyczny harmonogram zajęć możliwe jest korzystanie z gotowego harmonogramu wpisów tworzonego na podstawie rozkładu zajęć. W zakładce 'Zajęcia' z łatwością można sprawdzić, czy wpisy na każdy dzień są uzupełnione. Należy pamiętać, iż zajęcia nie są tworzone wstecz. Jeśli dziennik został utworzony przykładowo w połowie miesiąca, a okres jego obowiązywania jest od pierwszego dnia miesiąca, zajęcia wstecz nie utworzą się, niezbędne będzie utworzenie takich zajęć ręcznie.

dziennik-specjalistyczny4

💡 Aplikacja poinformuje nas o braku uzupełnionych wpisów dla zajęć, których termin realizacji już minął. Po kliknięciu daty, w której brakuje wpisu, użytkownik zostanie przeniesiony do okna edycji, w którym będzie mógł uzupełnić wpis lub usunąć zajęcia jeśli się nie odbyły.


dziennik-specjalistyczny5

💡 Ważne! Zajęcia na podstawie harmonogramu tworzone są od dnia utworzenia harmonogramu zajęć w zakładce 'Rozkład zajęć'. Utworzone zajęcia można modyfikować w zakresie daty oraz godziny realizacji lub całkowicie je usunąć.

Dzieci

W zakładce Dzieci znajduje się lista dzieci przypisanych do danego dziennika. Na liście tej widoczny jest zakres dat, w których dane dziecko jest lub było na ewidencji dziennika.

dziennik-specjalistyczny7

Aplikacja umożliwia podgląd historii zmian wprowadzonych do dziennika, wraz z zachowaniem daty oraz rejestracji osoby wprowadzającej zmiany.

dziennik-specjalistyczny6

Zajęcia niezrealizowane

W przypadku nieodbycia się zaplanowanych według grafiku zajęć możliwe jest odznaczenie takich zajęć w danym dniu jako zajęcia niezrealizowane.

 

dziennik-specjalistyczny10

Możliwe jest to na dwa sposoby. Pierwszy z nich, to przejście do edycji zajęć w danym dniu, następnie zaznaczenie opcji Niezrealizowane z powodu nieobecności nauczyciela:

dziennik-specjalistyczny8

Drugim sposobem jest skorzystanie z opcji operacji masowych. Na liście zajęć należy zaznaczyć zajęcia, które mają być zaznaczone jako niezrealizowane, następnie kliknąć Operacje masowe > Oznacz zajęcia jako niezrealizowane:

dziennik-specjalistyczny9

 

💡 Ważne! Jeśli danego dnia była dodana treść zajęć, po czym zajęcia te zostały zaznaczone jako niezrealizowane, wszelkie dane dotyczące przebiegu zajęć w tym dniu zostaną utracone.